Az utóbbi években egyre többször halljuk az okosotthon kifejezést, de vajon mi a teendő akkor, ha szeretnénk kialakítani egy ilyen rendszert? Ruházd fel életteredet olyan intelligens funkciókkal, amelyek segítenek téged a mindennapokban. Összeszedtük azokat a lépéseket, amelyeket érdemes szem előtt tartanod már az okosotthon tervezése során annak érdekében, hogy zökkenőmentesen alakíthasd ki saját rendszeredet.
Hogyan fogj neki az okosotthon tervezésének?
Az első gondolat, ami miatt megfogalmazódik a többségben, hogy jó lenne kialakítani saját okosotthon rendszerét, az az, hogy igyekszünk az otthoni funkciókat automatizálni, amennyire ez lehetséges. Legszívesebben azokkal a beruházásokkal kezdjük, amelyeknek kézzelfogható eredménye is várható, például költséget takaríthatunk meg egy optimalizált fűtésrendszeren. Ezenkívül pedig számos olyan kényelmi funkció van, melyet biztosan te is szívesen építenél be a saját otthonodba, a biztonsági funkcióktól kezdve egészen a világítás vezérléséig.
Amennyiben te sem vagy a téma szakértője, érdemes már az elején szakemberrel konzultálni azzal kapcsolatban, hogy pontosan milyen okoseszközöket érdemes beszerezned, és hogyan állj neki a rendszer kiépítésének. A nálunk kapható termékek között biztosan megtalálsz minden olyan okoseszközt, melyek nélkülözhetetlenek lesznek a kialakításhoz, továbbá szakembereink állnak rendelkezésedre egészen a tervezéstől a kivitelezésig.
Mérd fel alaposan az igényeidet
Új építésről van szó, vagy egy meglévő épületet szeretnél új, intelligens funkciókkal ellátni? Nyilvánvalóan sokkal egyszerűbb már az épület tervezésénél számolni ezekkel, de ma már elérhetőek azok a technológiai megoldások, amik segítségével egy meglévő épületben is egyszerűen létrehozhatjuk ezeket az újításokat. Anélkül, hogy mindez különösebb zajjal vagy porral járó bontási munkálatot igényelne.
Mielőtt belevágnál az otthon okosításába, vedd számba, hogy pontosan milyen igényeid vannak. Hogyan szeretnéd kialakítani saját okosotthon rendszeredet? Rengeteg féle, fajta kütyü elérhető a piacon, de mielőtt még elvesznél ezeknek a tengerében, keress egy szakértőt, aki segítségedre lehet abban, hogy a megfelelő megoldásokat válasszátok ki. Ő el tudja magyarázni számodra a pontos funkciókat és a működést anélkül, hogy villamosmérnökké kellene változnod hirtelen. Kezdetnek számba vehetitek, hogy mely fogyasztásokat szeretnéd nyomon követni, és milyen fogyasztásmérő szenzorokat lenne érdemes beépíteni a rendszerbe.
Csak a jól megtervezett rendszer fog kifogástalanul funkcionálni
Amikor belefogsz a rendszer kiépítésébe mindig tartsd szem előtt azt, hogy hogyan tudod összehangolni a különböző szakemberek munkáját. Ezért is lehet szükséges a szakértői segítség, hiszen neked nem feltétlenül kell tudnod, hogy az erősáramú munkálatokat az okoseszközök beüzemelése előtt vagy után kell elvégezni. Fontos, hogy a kivitelezők felé is kommunikáld a terveidet, így elkerülheted az esetleges plusz költségeket és többletmunkálatokat.
Mivel a technológia folyamatos fejlődésben van, ezért érdemes már most gondolni a későbbi bővítés lehetőségére. Ha most még te is azok közé tartozol, akik kicsit ódzkodnak ezektől az új technológiai megoldásoktól, akkor mindenképp érdemes először kicsiben kipróbálni. Ugyanakkor hagyd meg a bővítés lehetőségét, hiszen a későbbiekben lehet, hogy te is ráébredsz, milyen fantasztikus dolog egy okosotthonban élni, és szeretnél minél több folyamatot automatizálni és háztartásodat optimális működésre beállítani.