Az okosotthonok kialakítása világszerte egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Éppen ezért, nem is olyan meglepő, hogy kis hazánkban is egyre többen döntenek úgy, hogy szeretnék úgy felépíteni új otthonukat vagy úgy átalakítani a meglévőt, hogy abban bizonyos folyamatokat automatizáljanak. Azonban egy okosotthon rendszer kialakítása ennél jóval összetettebb feladat. A lehetőségek tárháza szinte végtelen és ezek között kell megtalálni azokat a jó megoldásokat, amelyek valóban a te igényeidet fogák maximálisan kiszolgálni.
Milyen költségekkel járhat egy okosotthon rendszer kiépítése?
Sokak számára még mindig az űrtechnikával vetekszik az okosotthon gondolata. Miközben ezek az eszközök ma már a hétköznapjaink részévé váltak, biztosak lehetünk benne, hogy mindenki környezetében pillanatok alatt találunk legalább egy okostelefont vagy egy okosizzót, ami egy okosotthon rendszer részévé tehető.
Ezek a rendszerelemek már nem tartoznak az anyagi szempontból elérhetetlen kategóriába. Mégis azt mondhatjuk, hogy egy okosotthon rendszer kiépítésének csak a fantáziánk és a pénztárcánk szabhat határt, hiszen az ötletek tárháza már-már kimeríthetetlen. Fontoljuk meg alaposan, mik lesznek azok a funkciók, amelyekre valóban szükségünk van. Ezen gondolatok mentén kezdjük el a tervezést, így biztosak lehetünk abban, hogy nem fogunk belefutni felesleges kiadásokba. Hiszen a megvalósult projekt végül csupa olyan funkcióval rendelkezik, ami hatékonnyá teszi az otthoni folyamatok működését.
Fontos a bővíthetőség és a kompatibilitás
A rendszer megtervezése során az egyik legfontosabb szempont kell, hogy legyen az, hogy a választott eszközök egymással képesek legyenek az együttműködésre. És adott legyen a lehetőség arra, hogy ha a jövőben új funkciót szeretnénk bevezetni a rendszerbe, vagy esetleg egy technológiai megoldást szeretnénk magunkévá tenni, akkor a bővíthetőség lehetősége adott legyen.
Egy új építés során talán nincs is olyan bonyolult dolgunk, hiszen úgy alakíthatjuk ki a hálózatokat és az infrastruktúrát vagy például az okos világítási rendszereket, hogy az kompromisszum nélkül képes legyen kiszolgálni az okosotthon rendszer működését is. Egy meglévő ingatlannál sem lehetetlen küldetés, azonban vegyük számításba, hogy milyen utólagos beavatkozásokkal járhat a rendszer kiépítése, illetve gondoljuk át, mik a hosszú távú terveink, van-e igényünk egyáltalán a további bővítésre.
Mitől válik okossá egy otthon?
Amikor az okosotthon kifejezést halljuk, nem egyszerűen egy fizikai helyet kell értenünk alatta. Ezt tekinthetjük tulajdonképpen egy koncepciónak, ami olyan technológiai megoldásokat foglal magába, amik hozzájárulnak ahhoz, hogy optimalizáljuk és automatizáljuk az otthonunkban zajló tevékenységeket és folyamatokat. Munkatársaink szívesen segítenek megtalálni a számodra jó megoldásokat.
A koncepció részét kell, hogy képezzék a felhasználni kívánt okoseszközök, illetve az a hálózat legyen akár WIFI, Bluetooth vagy egy beépített SIM kártya, amin keresztül ezek egymáshoz fognak kapcsolódni. Az eszközök közötti megfelelő kommunikáció elengedhetetlen ahhoz, hogy rendszerünk kifogástalanul működhessen. Akár egy applikáció segítségével is összegyűjthetjük azokat az információkat, amelyek alapján a rendszer továbbfejleszthető és még hatékonyabban működtethető.