Amikor azt tervezzük, hogy okosabbá tesszük ingatlanunkat, s egy egészen új szintre lépünk az épületautomatizálás révén, ami a komfortot, az energiahatékonyságot illeti, akko az egyik legfontosabb kérdés az lesz, hogy az okosotthon vezérlés hogyan valósul meg. Éppen ezért szánunk egy teljes blogbejegyzést ennek a témának.
Az okosotthon vezérlés alapja a központ, vagy más néven hub
Ma már sokféle rendszer, s természetesen többféle márka is elérhető, ehhez elég csak megnézned azt, hogy mi is milyen széleskörű kínálattal várunk webáruházunkban. Ez egyrészt lehetővé teszi, hogy bizonyos jellemzők alapján válogassunk a különféle lehetőségek között, másrészt felhívja a figyelmünket arra is, hogy kiemelt szempontként kell kezelnünk az egyes modulok kompatibilitását.
A különböző márkák többféle központi egységet is kínálnak. Az Aqara például eleve 3 különfélét is ajánl, amelyekkel már tudnak működni a többi modulok is. Az M2 Hubnak például IR jeladója is van, ami alkalmassá teszi arra, hogy akár a klímaberendezést vagy a tévékészüléket is vezérelhessük rajta keresztül. A Camera G2H Hub olyan központ, ami egyben kamera is, így abszolút megfelel abban az esetben, ha kamerával is ki szeretnéd egészíteni az okosotthon rendszeredet. Az M1S Hub viszont LED-del és hangszóróval teszi teljesebbé a lehetőségeidet.
Hogyan válasszunk központi egységet?
Nagyon fontos, hogy figyelembe vegyük mind a központ, mind a kiegészítő modulok, érzékelők kompatibilitását. Ennek megfelelően egyrészt azonos kommunikációs protokollal kell, hogy rendelkezzenek, másrészt pedig az is fontos, hogy milyen applikációval használhatók.
Ha első nekifutásra nem teljes rendszerben gondolkodunk, hanem lépésekben szeretnénk okosítani az otthonunkat, akkor a terveinket is ennek megfelelően kell összeállítani. Ezen a ponton nyer jelentőséget például az, hogy az adott központhoz hány modult csatlakoztathatunk, illetve mekkorára bővíthető a későbbiekben a rendszer.
Lehetséges vezérelni az okosotthon egyes moduljait központ nélkül is?
A válasz erre egy feltételes igen, ugyanis attól függ, mit szeretnénk működtetni és hogyan, illetve mivel. Az okosotthon vezérléséhez nem feltétlenül kell központ, ha nem komplett rendszert szeretnénk. Például egy okoskonnektor vagy egy villanykapcsoló esetén nem feltétlenül szükséges beruházni egy hubra, mert anélkül is üzembe helyezhetők. Az apró lépésekben megvalósuló fejlesztések esetében jó ötlet ilyen eszközökben gondolkodni, amelyek Wi-Fi-n keresztül vezérelhetők, így egyesével is szert lehet tenni rájuk. Webáruházunkban ilyenek találhatók például a Sonoff vagy a Shelly termékei között.
De hogyan válnak ezek irányíthatóvá? A válasz erre a mobiltelefonokban, s a rájuk letölthető alkalmazásokban rejlik. Az okosotthon eszközeinek többségéhez tartozik valamilyen applikáció, amelyen keresztül szabályozni tudjuk azokat. Persze itt is elsődleges szempont az, hogy az egyes eszközeink legalább ugyanazon keresztül legyenek vezérelhetők, hiszen nem bonyolítani, hanem egyszerűbbé, kényelmesebbé szeretnénk tenni az életünket ezekkel a beruházásokkal.
Még egy izgalmas, ráadásul szintén nem elérhetetlen lehetőség a hangvezérlés is, noha itt értelemszerűen akadnak például távolságbeli korlátok. Viszont egy kapunyitáshoz ez is nagyon jól jöhet. A lehetőségek tehát nagyon sokfélék! Ha többet szeretnél megtudni róluk, olvasd el a többi blogbejegyzésünket is!